Türkiye, ABD, İngiltere, Kosova, ve İtalya’da konserler veren flütist Ayça Çetin, etkileyici performansları ve geniş repertuarıyla otoritelerin beğenisini toplamıştır.

Solo ve oda müziği alanlarında birçok ulusal ve uluslararası festivallerde konserler verme olanağına sahip olmuştur. Bu festivallerden bazıları: Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali (2005), Uluslararası Mersin Müzik Festivali (2006 ve 2009), National Flute Association (Pittsburgh, ABD 2006 – Las Vegas, ABD 2012 – Chicago, ABD 2014), Uluslararası Kosova Flüt Festivali (Priştine, Kosova 2007), British Flute Society (Manchester, İngiltere 2008), Falaut Festival (İtalya 2009), Chicago Flute Club (Chicago, ABD 2012), New York Flute Club (New York, ABD 2014), ve Hot Springs Music Festival (Arkansas, US 2014).

Verdiği birçok konserin yanında Çetin, flüt ve müzik dünyasında ödüllere layık görülmüştür. 2012’de, ABD’deki National Flute Association Convention Performers yarışmasını kazanmış ve Nixon tahta üflemeliler yarışmasında mansiyon ödülü almıştır. 2014’te, yine ABD’de National Flute Association Masterclass Performers yarışmasını kazanmış ve New York Flute Club yarışmasında altı finalistten biri olarak seçilmiştir. 2015’te ise, Boston Woodwind Society Doriot Dwyer Flute Merit Award yarışmasını kazanmıştır.

Paula Robison, Maxence Larrieu, Gergely Ittzes, Bülent Evcil, Raffaele Trevisani, Amy Porter, Marina Piccinini, Tadeu Coelho, Davide Formisano, Andrea Oliva, Caen Thomason Redus, Kathleen Rudolph, Susan Hoeppner, Renee Siebert, John Heiss, Sibel Kumru Pensel, Jeff Zook, ve Jean Ferrandis’in verdiği masterclasslara aktif olarak katılmış, Emmanuel Pahud, Alexa Still, Greg Pattillo, Robert Dick, Mats Möller, William Dowdall, Marco Granados, Gary Schocker, Trudy Kane, Elizabeth Rowe’un masterclasslarına da dinleyici olarak katılmıştır.

İlk resitalini 15 yaşında gerçekleştiren sanatçı, aynı sene W. A. Mozart’ın Do Majör Andante’sini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gençlik Orkestrası ile solist olarak çalmıştır. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası (2010) ve Central Michigan University Symphony Orchestra (2012) eşliğinde C. Reinecke’nin Flüt Konçertosu’nu seslendirmiştir.

Çetin, yakın geçmişte çağdaş müziğe ve dünya müziğine olan tutkusunu keşfetmiştir. Michigan ve Boston’da buluduğu sıralarda, Louis Andriessen, Gunther Schuller, and David Gillingham gibi büyük isimlerle çalışma şansında sahip olmuştur. 2012’den bu yana Matthew Weaver, Mike Romaniak, Evan Boegehold, Kevin Wilson, Nathan Brown, Yunus Gencer, Jarrett Goodchild, Bryce Craig ve Clifton Ingram’dan müzikler sipariş etmiş ve bunların dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir.  2009-2012 yılları arasında Ruhüvaz konser serisinin kurucusu Mehmet Refik Kaya ve Celil Refik Kaya ile “Subh-u Seher” adlı bir albüm kaydetmiştir. Çeşietli oda müziği gruplarında Türk ve Doğu Avrupa müzikleri çalmanın yanı sıra, ünlü Yunanlı şarkıcı Mario Frangoulis ile çalma şansına da sahip olmuştur.

13 yaşında Vieri Bottazzini ile çalışmak üzere Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na kabul edilen Ayça Çetin, 2011 yılında derece ile lisans bölümünden mezun olmuştur. Aynı sene tam burslu ve Joanna Cowan White’ın asistanı olarak yüksek lisans yapmak üzere Central Michigan University’ye kabul edilmiştir. 2013’te yüksek lisans diplomasını alan Çetin, burslu olarak Linda Toote’un rehberliğinde The Boston Conservatory’de lisansüstü performans diploması eğitimini de tamamlamıştır. Sanatçı halen Duo Esplanade ile Amerika’da konserler vermekte olup, Panama City Symphony Orchestra’nin birinci flutisti olarak gorev yapmaktadir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s